Uvědomělá skupina

Jak nejlépe využít přírodní zdroje v městském prostředí? Nechte se inspirovat bytovými stylistkami Therese Ericsson a Kerstin Bohne a jejich nápady, zveřejněnými v Katalogu IKEA 2019.

kuchyne800_2

Multifunkční prostor

Therese a Kerstin si představily, že v tomto bytě bude bydlet manželský pár s dítětem a jejich přítel, který pracuje na volné noze a živí se pletením košíků. Není tu tradiční obývací pokoj s televizí a pohovkou, hlavní pokoj místo toho slouží jako jídelna a pracovna. "Vytvořte iluzi více místností - stačí k tomu dělící příčka uprostřed obývacího pokoje. Pracovní stůl jsme vytvořily ze starých dveří, k nimž jsme přidaly jen nové podnoží. Když přijde návštěva, lze ho využít i jako jídelní stůl."

 

panda
kuchyne_3

 

 

 

 

 

Využijte vertikální prostor

 

Když se o malou kuchyň musí dělit čtyři lidé, je nutné využít každý centimetr. Snažte se využít plnou výšku stěn. K věcem uloženým ve výšce se lze dostat pomocí žebříku. Kuchyně má antracitová čela skříněk z folie vyrobené z recyklovaných PET lahví a lamino desku s efektem černého minerálu. Použijte různé kombinace korpusů, zásuvek, dvířek a organizérů, vytvoříte si řešení, které bude vám a vašim potřebám zcela vyhovovat.

 

ptacek800

 

 

Vlastní zelenina

"Dlouhodobým cílem této skupinky lidí je stoprocentní soběstačnost. Na kuchyňském ostrově má dítě malý skleník na vypěstování sazenic, které pak může přesadit do záhonu na zahradě."

 

kytky33

 

 

 

Jak uchovávat potraviny

Snažte se maximálně využít bohatství přírody, uchovávejte zeleninu a ovoce ve skleněných dózách a suché potraviny nakoupené ve velkém pak ukládejte do znovu použitelných nádob. To vám ušetří peníze, uchová potraviny déle čerstvé a navíc omezíte množství obalů.

 

Korken
odpady

 

 

Podporujte třídění odpadu

Koš na třídění odpadu se nemusí tísnit pod dřezem v malé kuchyňce. Koš na třídění odpadu dejte klidně do předsíně.

 

loznice

 

 

Využijte prostor na maximum pomocí multifunkčního nábytku

Pokud ve vašem sdíleném bytě nemáte žádný tradiční obývací pokoj, zařiďte si ložnici tak, aby ji bylo možné využít i jako obývací pokoj. Pro úsporu místa použijte rozkládací pohovku.

 

loznice2

 

 

 

Opravte a opakovaně používejte, co jde

Použijte, co už máte, nebo to opravte a dále používejte, místo kupování nových věcí. Na výrobu závěsu k této polici byly například použity staré utěrky. A protože není nutné oblečení po každém nošení prát, vytvořte si místo, kde můžete nechat oblečení na vzduchu vyvětrat (a tak navíc šetřit vodou a elektřinou).

 

skrin_puvodni
Všechny fotografie jsou převzaty z Katalogu IKEA 2019. Více nápadů a inspirací pro vaši domácnost najdete na stránkách IKEA.