5 tipů, jak poznat výhodné spoření

Jakákoliv forma spoření je lepší, než nechat peníze ležet ladem na běžném účtu nebo je mít zašité v matraci. I přes nízké úrokové sazby zůstává nejjednodušší formou uložení peněz na spořicí účet.

Z důvodu aktuálního zvyšování sazeb Českou národní bankou navíc úroky na spořicích účtech zase rostou. Jaké ukazatele tedy v záplavě nabídek spořicích účtu sledovat, aby mělo spoření smysl a klient dokázal využít všechny jeho výhody?

 

1. Úroková míra a její podmínky

Prvním a hlavním ukazatelem by měla být úroková míra. Tu má aktuálně nejvyšší na trhu Raiffeisenbank, a to 3 % p.a. Banky vždy uvádějí nejvyšší možnou dosažitelnou úrokovou míru, aby ji ale klient získal, zpravidla musí dodržet nějaké podmínky. Nejčastěji to bývá aktivní využívání běžného účtu, případně se úroková sazba mění podle toho, jaký je na účtu zůstatek.

 

2. Spoření do určité částky

Každá banka to má jinak. Například se zmiňovaným účtem od Raiffeisenbank můžete výhodně spořit do částky 150 000 korun. To znamená, že vše, co je na spořicím účtu nad tuto částku, bude úročeno jinou sazbou. Je tedy třeba si uvědomit, s jakou částkou budete nakládat, a zda se vyplatí vybrat spořicí účet s nejvyšší úrokovou sazbou nebo třeba kombinaci více jednotlivých účtů.

bank_logo

3. Poplatky

V dnešní době je spořicí účet většinou automaticky založený spolu s účtem běžným a jeho vedení je zdarma. Existují ale i výjimky, které toto pravidlo potvrzují. Stále je to parametr, který stojí za kontrolu.

 

4. Výpovědní lhůta

Některé spořicí účty mají výpovědní lhůtu, a to v rozmezí od několika dnů až po jeden rok. V případě, že na finanční prostředky klient sáhne před vypršením této lhůty, nevyhne se vysokým poplatkům. Od délky výpovědní lhůty se zpravidla odvíjí úroková míra. Čím delší výpovědní lhůta, tím vyšší úrok. Účty bez výpovědní lhůty mají tu výhodu, že je z nich možné vybrat peníze kdykoliv a bez jakékoliv sankce.

 

5. Minimální zůstatek nebo vklad

Při zakládání spořicího účtu je potřeba dát pozor, jestli není účet vázaný minimálním zůstatkem. V takovém případě je na účtu stále potřeba udržovat určitou částku, abyste se vyhnuli nečekaným poplatkům. Minimální zůstatek se může různě lišit, v některých případech to však mohou být i desetitisíce. Stejně je to s minimálním vkladem, existují účty, kam je potřeba dát prvotní vklad.