tresne_800

Vzdálenost mezi mnou a třešní

Devítiletá Mafalda je velmi zvídavá, má ráda příběhy a hudbu, chodí do školy, kde ji kromě rodičů příležitostně vyzvedává i její věrný šedohnědý kocour Optimus Turcaret, ale od svých vrstevníků se přece jenom liší. Její jinakost se ukrývá za jejími tlustými brýlemi – trpí totiž vzácnou oční chorobou, kvůli které postupně přichází o zrak. Mafalda kontroluje rychlost, s jakou její nemoc postupuje, podle toho, z jaké vzdálenosti je schopná vidět svoji milovanou třešeň, která roste u školy. Děsí se dne, kdy ji kompletně zahalí tma, a do svého diáře si zapisuje seznam věcí, „na kterých jí hrozně moc záleží a které už nebude moct dělat“. Když s hrůzou vyslechne rozhovor, ve kterém se její rodiče baví o stěhování, rozhodne se, že bude po vzoru hrdiny Cosima ze své nejoblíbenější knihy Baron na stromě žít v koruně stromu, a začne plánovat útěk na školní třešeň. V jejím životě zaujímají důležité místo především dva lidé – Filippo, problémový hyperaktivní chlapec, který se baví pouze s ní, a Estella, školnice, která jí jako jediná říká vždycky pravdu, byť občas nemilosrdnou, a dává jí spoustu rad do života. Právě díky nim začne Mafalda postupem času chápat důležité moudro, které je obsažené i v jejím milovaném Malém princi, totiž že ty nejdůležitější věci v životě nejsou vidět očima.

Paola Peretti

Paola Peretti pochází z Itálie z provincie Verona, kde žije dodnes. Vystudovala literaturu, filosofii, nakladatelství a žurnalistiku. Navštěvovala Palomar School tvůrčího psaní v Rovigu. Pracovala jako číšnice, barmanka, chůva a učitelka a psala články pro místní noviny. V současné době vyučuje italštinu pro děti přistěhovalců ze Senegalu, Nigérie, Číny, Rumunska, Indie, Pákistánu, Brazílie, Moldavska a Ruska. Před lety zjistila, že je postižena vzácnou genetickou nemocí zvanou Stargadtova choroba, která způsobuje slepotu.

Knihu Vzdálenost mezi mnou a třešní si můžete zakoupit u nás v Avionu v prodejně Kosmas nebo na stránkách www.kosmas.cz.