kukockij_800

Případ Kukockij

Nadaný a ambiciózní lékař Pavel Alexejevič Kukockij se z etických pohnutek snaží prosadit znovuzavedení práva na potrat, o něž sovětské ženy přišly Stalinovým nařízením z roku 1936. Tento boj za vnitřní svobodu člověka a možnost vlastní volby však překazí jeho slibně zahájenou kariéru. A otřese se i jeho doposud idylický rodinný život, když do něj vpadne sirotek po sousedce, jež zemřela právě při nelegálním potratu. 

Kukockého případ je typický pro Sovětský svaz 40. a 50. let, kdy se soukromí ocitlo ve vleku nelidské epochy. 

Ljudmila Ulická jej rozehrává na pozadí krátké poválečné euforie, stalinských kampaní proti genetice a kosmopolitismu, Stalinovy smrti a následného dočasného tání. Čtenáře provází tehdejší Moskvou, Petrohradem, ale i rozvalinami starověké civilizace na černomořském pobřeží a ptá se přitom na sílu rodinné tradice, schopnost lidské paměti, na hranice mezi zdravím a nemocí či životem a smrtí. Autorka v roce 2001 získala za svůj román prestižní ocenění Ruský Booker.

 

 

Ljudmila Ulická

 

Spisovatelka Ljudmila Ulická je považována za nejvýznamnější ruskou autorku posledních dvaceti let. Za svou kariéru stihla napsat dvanáct próz, šest divadelních her a tři knihy.

V roce 2006 byl vydán její román Daniel Stein, který byl vyznamenán prestižní literární cenou Bolšaja kniga a přeložen do šestnácti jazyků.

 

 

Knihu Případ Kukockij si můžete zakoupit u vás v Avionu v prodejně Kosmas nebo na stránkách www.kosmas.cz.