KT_9_800

Ascher: Šílený hedvábník: Zika & Lída Ascher - Textil a móda

Překrásně připravená kniha odkrývá příběh u nás zapomenutých pražských rodáků Ziky Aschera a jeho manželky Lídy, jejichž jméno a značka jsou na Západě již sedmdesát let synonymem textilního designu. Po dramatickém odchodu z Československa v roce 1939 se jim podařilo vybudovat v Londýně úspěšnou firmu specializovanou na oděvní látky. Z textilií firmy Ascher vytvářely své kolekce módní domy francouzské, stejně jako britské a italské, například Dior, Balenciaga, Lanvin, Cardin, Y. S. Laurent, Paterson, Sassoon nebo Fabiani. Publikace propojuje všechny aspekty jejich bohatých osudů v jeden celek a poskytuje ucelený obraz překračující dílčí oborová, umělecká či technická hlediska.

Kniha vychází v těsné spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze a je součástí stejnojmenné výstavy, 15. 2. 2019 - 15. 9.2019.

 

Konstantina Hlaváčková

Historička umění a odborná publicistka PhDr. Konstantina Hlaváčková, je specialistkou na historii textilu. Pracuje jako odborný pracovník v UPM a od roku 2003 také jako externí pedagog na DAMU, kde přednáší dějiny odívání. Během svého působení v UPM uspořádala řadu výstav textilního umění a především o vývoji české módy od roku 1948 do současnosti.

 

Knihu Šílený hedvábník si můžete zakoupit u nás v Avionu v prodejně Kosmas nebo na stránkách www.kosmas.cz.